Inicjatywa Uchwałodawcza

750 to stanowczo za dużo

Za oknami wiosna. Czas więc już najwyższy na to abyśmy i my ocknęli się z zimowego letargu. Zgodnie z przepisem Alfreda Hitchcocka: zaczynamy od trzęsienia ziemi, i liczymy, że potem napięcie będzie nieprzerwanie rosło. Proponujemy otóż mieszkańcom Chełma realizację projektu, który zgłaszaliśmy już jesienią ubiegłego roku. Domagaliśmy się wówczas i domagamy obecnie zwiększenia roli mieszkańców w zarządzaniu miastem. Najlepszą na to metodą jest obywatelska inicjatywa uchwałodawcza.

Nasza propozycja zakłada wprowadzenie zmian w Statucie Miasta Chełm, które uproszczą wnoszenie obywatelskich inicjatyw uchwałodawczych w Chełmie. Jesteśmy przekonani, że poza prezydentem miasta, co najmniej trzema radnymi, komisjami, klubami, i przewodniczącym rady miasta inicjatywa uchwałodawcza realnie należała także do mieszkańców Chełma. Mamy do tego prawo, a jak pokazuje doświadczenie budżetu obywatelskiego, mamy także taką potrzebę.

Przede wszystkim domagamy się zmniejszenia liczby podpisów wymaganych pod obywatelskimi projektami uchwał z 750 do 250.

Liczba podpisów wymaganych pod obywatelskimi projektami, w stosunku do głosów oddawanych w wyborach samorządowych na poszczególnych radnych, którzy mają prawo składania projektów uchwał, jest niewspółmiernie duża. W wyborach samorządowych w 2010 r. średnia głosów uzyskanych przez dzisiejszych radnych wyniosła nieco ponad 436. Z kolei
w wyborach przeprowadzonych 16 listopada 2014 r, na jednego radnego oddano średni zaledwie 341 głosów. Tymczasem do złożenia projektu uchwały w ramach inicjatywy obywatelskiej potrzeba aż 750 podpisów.

Stosunek liczby podpisów, które trzeba uzyskać pod obywatelskimi projektami uchwał w stosunku do ogólnej liczby mieszkańców, jest w Chełmie znacznie wyższy niż w większości miast Polski. Wynosi on prawie. 1.17 %, co czyni Chełm jednym z najbardziej zaporowych dla obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej miast w naszym kraju.

Podpisy pod inicjatywą zmierzającą do zmiany te można składać w siedzibie Stowarzyszenia „Nasz Chełm” przy ul Wojsławickiej 7. Także tam pod nr telefonu 518 355 237 możecie poznać wszystkie szczegóły naszej akcji.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress