Chełm kocha recykling

W tym roku to Stowarzyszenie Inicjatywa Obywatelska „Nasz Chełm” organizuje akcję „Ekowalentynki. Chełm kocha recykling”. W ramach niej zbierane będą zużyte baterie, które zostaną wymienione na słodkie upominki – lizaki serduszka.

– Wielką zbiórkę baterii rozpoczynamy od 24 stycznia (wtorek). Jej finał odbędzie się 14 lutego – w Walentynki.

Do udziału zapraszamy wszystkich mieszkańców Chełma, a także przedszkola, szkoły, firmy i inne podmioty. Każdy, kto przyniesie do naszej siedziby minimum 10 baterii otrzyma za nie lizaka. Im więcej baterii, tym więcej lizaków. Do rozdania mamy ich ponad pół tysiąca.

W tegorocznej edycji akcji wymyślonej przez ekologa Dominika Dobrowolskiego weźmie udział ponad 100 miast. „EkoWalentynki” organizowane są dzięki pomocy i zaangażowaniu  firm, które są liderami recyklingu elektroodpadów i baterii w Polsce i Europie: REMONDIS Electrorecycling, Electro-System Organizacja Odzysku SEiE,  ERP Polska Organizacja Odzysku SEiE i Organizacja Odzysku Opakowań S.A.

W 2016 roku w Polsce sprzedano na rynku (wstępne dane) 600 mln sztuk baterii – czyli ok. 12.500 tys. ton. Zgodnie z prawem krajowym i Unii Europejskiej Polska miała obowiązek zebrać selektywnie 45% baterii z rynku – czyli ok. 5625 ton. Cel został osiągnięty! Szacuje się, że w roku 2017 sprzedaż baterii w Polsce wzrośnie, a razem z nią zwiększy się obowiązkowy poziom zbiórki zużytych baterii do ok. 6000 ton.

– Jesteśmy przekonani, że jak co roku, ta akcja spotka się z dużym odzewem mieszkańców i przyczyni się do wyeliminowania z naszego najbliższego otoczenia szkodliwych odpadów. – dodaje Joanna Bielecka. – W poprzednich edycjach „Ekowalentynek” Chełm za każdym razem był w czołówce miast, w których zebrano najwięcej baterii.

Baterie będzie można przynosić do siedziby ChOP przy ul. Wojsławickiej 7 (parter, budynek firmy „Escott”) od poniedziałku do piątku w godz. 9-14. Szczegółowe informacje można uzyskać pod nr tel. 518-355-237. Organizator zastrzega, że zbiórka może zakończyć się wcześniej w przypadku wyczerpania zapasów słodyczy przygotowanych na wymianę.

Chełm kocha recykling