Stowarzyszenie Inicjatywa Obywatelska NASZ CHEŁM zgłosiło kandydatkę do tytułu Chełmianin Roku 2021

 

Chełmianka, co sztuką nowoczesną promuje miasto 

Jagoda Barczyńska kandydatką do tegorocznego tytułu Chełmianina Roku. Jej kandydaturę zgłosiło Stowarzyszenie Inicjatywa Obywatelska „Nasz Chełm”. 

Dlaczego Pani Barczyńska? Zdaniem Joanny Bieleckiej, prezes stowarzyszeni „Nasz Chełm” odpowiedź jest prosta: 

Jagoda Barczyńska przez dziesięciolecia swej działalności przyczyniła się do zaistnienia Chełma na kulturalnej mapie Polski. Za jej sprawą Dział Sztuki Współczesnej i Galeria 72 Muzeum Ziemi Chełmskiej im. Wiktora Ambroziewicza w Chełmie stały się cenionym ośrodkiem sztuki – mówi Joanna Bielecka. 

Chełm posiada naprawdę wyjątkową galerię. To jest po prostu miasto sztuki mówił po wizycie w Galerii profesor Jerzy Miziołek, wybitny historyk sztuki. Jagoda Barczyńska jest tej Galerii kuratorką. Zauważmy, że Galeria 72 będzie właśnie obchodzić jubileusz swego 50-lecia. 

Biografia 

Barczyńska jest historykiem sztuki. Ukończyła kultowe I Liceum Ogólnokształcącego im. Joachima Chreptowicza w Ostrowcu Świętokrzyskim – jednego z najlepszych na Kielecczyźnie, a następnie Sekcję Historii Sztuki (obecnie Instytut Nauk o Sztuce) Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Przez wiele lat związana z Muzeum Chełmskim. 

Galeria 72 

Barczyńska kierowała Działem Sztuki Współczesnej i Galerią 72 Muzeum Ziemi Chełmskiej. Była kuratorką ponad stu wystaw promujących sztukę wybitnych artystów polskich i zagranicznych nie tylko w przestrzeni Galerii 72, ale także w muzeach i galeriach kraju i w Europie (Słowacja, Słowenia, Włochy). Jej działalność obejmowała również organizację międzynarodowych plenerów gromadzących artystów najwyższej miary z Polski i ze świata. 

Dzięki Barczyńskiej do chełmskiego muzeum systematycznie rosną chełmskie zbiory sztuki współczesnej – mówi Bielecka. – Przekazują je ceniący panią Kustosz poważni kolekcjonerzy. Ostatnio do Chełma trafiły prace ze zbiorów w Chicago i Oldenburgu (Niemcy). Wiem jednak, że Pani Jagoda nade wszystko ceni sobie prace przekazywane przez samych artystów. Oni bowiem swoje dzieła składają Muzeum Chełmskim nie tylko dla jej pracy, ale przede wszystkim dla miejsca znaczonego sztuką o wysokich walorach artystycznych. 

Zaangażowanie kuratorki Galerii 72 integruje wokół chełmskich zbiorów twórców wielu pokoleń. Jej praca i umiejętność nawiązywania kontaktów przekłada się na zbiór, który Chełm wyróżnia. 

Edukacja 

Barczyńska dba także by dzieła sztuki nowoczesnej znalazły w naszym mieście swoich odbiorców. Powstał program edukacyjny, który objął kilka pokoleń mieszkańców Chełma. Przede wszystkim jednak zainteresowanych sztuką uczniów chełmskich szkół. Sama chętnie sięga też po pióro. Jest autorką tekstów z zakresu historii sztuki publikowanych w katalogach, Roczniku Chełmskim, periodykach lokalnych, ogólnopolskich i wydawnictwach ukazujących się za granicą. 

Działalność popularyzatorska zaowocowała współpracą z TVP3 Lublin, Telewizją Kultura, ogólnopolskimi programami Polskiego Radia. Każde z tych działań znakomicie służy promocji miasta, dla którego kolekcja sztuki współczesnej stała się emblematem 

Koguciuk 

Z ogromną satysfakcją przyjęłam informację, że Jagoda Barczyńska przez ponad trzydzieści lat patronowała artystycznej karierze Stanisława Koguciuka – mówi Bielecka. – To za jej sprawą malarstwo „Nikifora z Pławanic” promuje dzisiaj Ziemię Chełmską. 

Barczyńska byłą jego mentorką, opiekunką i inspiratorką zmarłego w ubiegłym Stanisława Koguciuka. Dodajmy świetną opiekunką. Prace Koguciuka wiszą w wielu cenionych muzeach i galeriach. On sam został laureatem prestiżowej Nagrody Kolberga przyznawanej za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury. 

 

Źródło: https://chelmski.eu/chelmianka-co-sztuka-nowoczesna-promuje-miasto/  

Stowarzyszenie Inicjatywa Obywatelska NASZ CHEŁM zgłosiło kandydatkę do tytułu Chełmianin Roku 2021