Z przygotowanego przez nas raprtu wynika niestety jeden podstawowy wniosek – istniejący dzisiaj w Chełmie budżet obywatelski ma bardzo niewiele wspólnego z prawdziwą partycypacją społeczną. Władze w zasadzie pozbawiły mieszkańcow realnego wpływu na to jak ten budżet jest realizowany.
Pierwszy pełny cykl realizacji Budżetu Obywatelskiego w Chełmie już za nami. Pora dokonać analizy wynikających z tego faktu doświadczeń. Pora również na podjęcie działań korygujących funkcjonowanie tego budżetu. Budżet Obywatelski to inicjatywa, której procedura powinna być jak najsprawniejsza. Niezbędna do jej usprawnienia jest wiedza dotycząca tego, jak najlepiej odpowiadać na lokalne potrzeby i jak najskuteczniej umożliwiać mieszkańcom wpływanie na to, co dzieje się w ich lokalnej społeczności. Dlatego też cały proces należy poddawać ewaluacji, czyli ocenie jego przebiegu – zarówno pod kątem efektywności organizacyjnej, jak i skuteczności w realizacji celów, jakie sformułowano podejmując decyzję o uruchomieniu budżetu w danej lokalizacji.
Nasz Chełm jako organizacja, która tak bardzo zaangażowała się we wprowadzenie BO w Chełmie na bieżąco obserwuje jak ta inicjatywa się rozwija. Wiele rzeczy nam się podoba, widzimy też jednak mankamenty. Opracowany przez nas raport służyć ma ich usuwaniu. Jest ono również zaproszeniem do szerszej debaty na temat chełmskiego BO. Do dyspozycji wszystkich zainteresowanych oddajemy nasz fanpage na portalu społecznościowym: www.facebook.com/komitetNaszChelm.
Budżet-Obywatelski-Raport.pdf (1330 pobrań )