Kwietne łąki zgłoszone do BO

Niespełna 1,5 tys. zł będzie kosztowała realizacja ogólnomiejskiego projektu stworzenia łąk kwietnych. Wnioskodawcy zaproponowali by na początek powstały przy pięciu tzw. azylach przystankowych ścieżki rowerowej. Na odcinku od parku miejskiego do ul. Ogrodowej. Zachęcamy do głosowania na ten projekt.

Projekt stworzenia łąk kwietnych zgłosiło Stowarzyszenie Inicjatywa Obywatelska „Nasz Chełm”. Uzasadnienie jest zdaniem jego działaczy oczywiste. W Chełmie, tak jak i w wielu innych miastach, zieleni ubywa. Dla poprawy jakości życia potrzebujemy jej jak najwięcej, dlatego łąki kwietne.

Łąka to miejsce pełne życia, kolorów, zapachów i dźwięków – mówi Joanna Bielecka, prezes Stowarzyszenia. – Dostarcza pozytywnych wrażeń estetycznych i daje możliwość obcowania z naturą, nawet w środku miasta. Taka pilotażowa łąka kwietna może stanowić wizytówkę naszego miasta.

Zobaczcie jak „Nasz Chełm” zachęca do głosowania na swój projekt (video – Patryk Wróbel):

Do przygotowania takiej łąki potrzeba naprawdę niewiele. Dlatego przewidywany koszt stworzenia przy wszystkich azylach małych (ok. 5 mkw każdy) skrawków łąk to zaledwie 1,4 tys. zł. Na tę cenę złożą się:

  • Zdjęcie trawy z powierzchni określonej na łąkę,
  • Przeoranie terenu i zbronowanie terenu,
  • Zasianie nasion łąki kwietnej (mieszanka nasion jednorocznych i wieloletnich),
  • Pielęgnacja (zwłaszcza w pierwszym roku),
  • Jednorazowe koszenie łąki w sezonie,

Łąki kwietne to przyjazna środowisku alternatywa dla uciążliwych i kosztownych trawników – przekonuje Elżbieta Pendrak, znana już naszym Czytelnikom  specjalistka zajmująca się zielenią miejską. – Nie trzeba ich regularnie kosić, podlewać ani nawozić. Są łatwiejsze w utrzymaniu i mało wymagające, dlatego oszczędzają czas, pieniądze i zasoby. Wspierają dziką przyrodę – dzięki bogactwu i różnorodności stanowią miejsce do życia dla pożytecznych owadów i innych małych zwierząt.

Na projekt stworzenia łąki kwietnej głosujemy w kategorii projektów ogólnomiejskich. Znajdziecie go na pierwszym miejscu listy tych projektów.

Opowiedzcie o swoich projektach

Zapraszamy także Was do podjęcia wysiłku wypromowania tych projektów. We współpracy z Stowarzyszeniem „Nasz Chełm” nieodpłatnie oddajemy do Waszej dyspozycji Serwis Obywatelski.

Wszystkich, którzy chcieliby skorzystać z możliwości wypromowania swoich projektów zapraszamy do współpracy. Wystarczy, że na adres: redakcja@chelmski.eu, prześlecie informację o swoim pomyśle. W miarę możliwości prosimy o dołączanie fotografii lub filmów ilustrujących pomysł, bądź problem, który dzięki realizacji wniosku chcecie rozwiązać.

Kwietne łąki zgłoszone do BO