Budżet Obywatelski. Prezydent odpowiada na nasz apel

 Nie znamy stosunku miejskich władz do apelu o transparentność procedur związanych z Budżetem Obywatelskim. Urząd odpowiada wyłącznie na te pytania, które mu odpowiedają. Inne zbywa milczeniem.

Na początku miesiąca apelowaliśmy do Prezydenta Miasta Chełm w sprawie nowej odsłony Budżetu Obywatelskiego. Być może pamiętacie, że chodzilo nam o większy nacisk na promocję BO zwłaszcza, że mieliśmy do czynienia ze skróconą kampanią informacyjną i zupełnie nowymi zasadami. Prosiliśmy także o dochowanie transparentności procedur związanych z wyłanianiem projektów przeznaczanych pod głosowanie i samego wyboru projektów do realizacji (pisaliśmy o tym tutaj). Zwracaliśmy wówczas uwagę Prezydenta m.in. na to, że:

W pierwotnej wersji regulaminu BO zadbaliśmy także o pełną transparentność procesu realizacji BO. Dzięki temu w Zespole ds. Budżetu Obywatelskiego znalazło się miejsce nie tylko dla pracowników UM, ale także dla osób wskazywanych przez NGO. Liczymy, że Pan Prezydent także z tego rozwiązania skorzysta zarówno w przypadku Zespołu Konsultacyjnego jak i umożliwiając obserwatorom NGO udział w pracach Komisji Wyborczej. (pełny tekst naszego wystąpienia tutaj)

Odpowiedź Prezydenta w podpisał Daniel Domoradzki, po. Dyrektora Gabinetu Prezydenta (całość pisma znajdziecie tutaj). D. Domoradzki w sposób przewidywalny tłumaczy zmniejszenie nakładów na BO kiepską kondycją finansową miasta, dość obszernie opisuje jakie to działania informacyjne w sprawie BO podjęło miasto. Niestety ani słowem nie odnosi się do naszego postulatu zaangażowania do prac Zespołu Konsultacyjnego ludzi związanych z NGO. Z przykrością możemy  stwierdzić, że w przypadku BO nic się nie zmienia w stosunku do metod stosowanych przez administrację Agaty Fisz. Na ostateczną listę projektów wpływ będzie miał wyłącznie Urząd Miasta.

***

Mimo zglaszanych obiekcji zachęcamy do udziału w głosowaniu, które wyłoni projekty przeznaczone do realizacji na waszych osiedlach w przyszłym roku. Pamiętajcie, że tym razem możecie głosować także na projekty ogólnomiejskie. Głosujemy osobiście lub za pośrednictwem strony interentowej: https://chelm.budzet-obywatelski.org.

Budżet Obywatelski. Prezydent odpowiada na nasz apel
Tagged on: