Budżet Obywatelski 2020. Apel do Prezydenta

Stowarzyszenie pisze do Prezydenta Miasta w sprawie Budżetu Obywatelskiego. Opóźnienie w naborze projektów do BO na rok 2020 jest ogromne. Władze zaproponowały sprinterskie tempo rozstrzygnięcia głosowania (do 15 listopada). Brakuje szerszej akcji ionformacyjnej na temat wprowadzonych do BO zmian regulaminowych.

W piśmie z 1 października piszemy m.in.:

Ponownie pragniemy wyrazić nasze zaniepokojenie opóźnieniem i wynikającym z niego zamieszaniem z wdrażaniem Budżetu Obywatelskiego (BO) na rok 2020. Pisaliśmy do Pana w tej sprawie już w lipcu br. Od tamtej chwili udało się przebrnąć procedury leżące po stronie UM, jednak w naszej opinii mieszkańcy nadal nie są rzetelnie informowani o wprowadzonych zmianach. Brakuje wyjaśnienia dla zmniejszenia kwoty przeznaczonej na przyszłoroczny BO. Ustawodawca zapisał wprawdzie w ustawie o samorządzie gminnym, że wartość BO nie może być niższa niż 0,5 proc. wydatków budżetu w roku 2018 (w Chełmie dałoby to prawie 1,9 mln zł), jednak przypominamy, że w poprzednich latach było to już 2,5 mln zł. Rozumiemy finansowe kłopoty z jakimi boryka się samorząd, jednak naszym zdaniem oszczędności należałoby poszukać najpierw np. w źle zarządzanych spółkach komunalnych czy po prostu w miejscach wskazanych w raporcie z zamówionego przez Pana audytu. Oczekujemy w związku z tym, że w budżecie na rok 2021 przewidziana zostanie na BO kwota nie niższa niż 3 mln zł.

Całą treść naszego wystąpienia znajdziecie tutaj.

Katalog zmian wprowadzonych w regulaminie BO omówiliśmy natomiast w „Serwisie Obywatelskim”, który prowadzimy we współpracy z portalem chelmski.eu.

●●●●●

W razie jakichkolwiek pytań i wątpliwości dotyczących przygotowania wniosku w ramach Budżetu Obywatelskiego na rok 2020 chętnie udzielimy Państwu wszelkiego wsparcia. Zachęcamy do kontaktu naszchelm2014@gmail.com

Budżet Obywatelski 2020. Apel do Prezydenta